Lepení plastů, díky jejich široké škále, rozdílným vlastnostem, chování apod. patří ke složitějším postupům. Již jsme se v našich článcích zmínili, jak poznat tzv. slepitelný a neslepitelný plast. Co to znamená lepení plastů svařováním za studena, jak na lepení měkčených plastů.
Nyní bychom Vám rádi představili použití moderní technologie při vysokopevnostním lepení tvrdých slepitelných plastů. Co asi pod tímto pojmem představit. Jedná se celou řadu lepení, např. nárazníků a plastových doplňků automobilů a motocyklů, lepení plastů v kombinaci s kovy, dřevem, betonem, mramorem, sklem, apod. Někdo by mohl namítnout, že na toto přeci máme dvousložkové epoxidy, které mají konečnou pevnost až 300 kg/cm2. Ano, určitě to není omyl, ale epoxidy jsou obecně křehké a na některé spoje nejsou nejvhodnější. Pokud chceme lepit tvrdé slepitelné plasty s vysokou konečnou pevností, můžeme si dnes vybrat i z nových moderních lepidel. Existuje jich celá řada, většina je jich však dostupná pouze přes internet a laik je těžko objeví.
Jedním z dostupných v běžné síti je lepidlo BISON POWER ADHESIVE, zkráceně nazývané BISONITE. Jedná se o dvousložkové polyuretanové lepidlo, které funguje všude tam, kde jiná lepidla selhávají. Vynikajících vlastností dosahuje při lepení především syntetických materiálů (PVC, bakelitu, plexiskla, polyesteru, apod.). Lepidlo je po vytvrzení pružné a má vysokou teplotní stálost, od -30 °C do +100 °C.
Popisovat dále vlastnosti tohoto lepidla by mohlo být obtížně pochopitelné, proto jsme se rozhodli ukázat Vám toto lepidlo přímo v praxi, při opravě silně poškozené plastové špičky brusle.
I velmi kvalitní značková brusle - plastová špička - může být silnou ránou, přemrznutím, nárazem puku poškozena tak, že se již nedá dále používat. U této brusle byla plastová špička nejen popraskána, ale došlo i k ulomení kousku plastu. Díky tomuto ulomenému kousku plastu bylo velmi jednoduché zjistit, zda se jedná o tzv. slepitelný plast. Kousek plastu se po vhození do vody potopil, tudíž bylo jasné, že plast lepit půjde. Jak poznat slepitelný plast máme v samostatném článku. Na výběr bylo teoreticky několik lepidel. Svařovací lepidlo za studena zde nepřicházelo v úvahu, plast je hodně tvrdý, houževnatý. Takto vzniklý spoj by neměl dlouhého trvání, byl by křehký. Epoxid by byl již lepší, ale jeho přilnavost na plast není nejlepší a je velmi křehký, není pružný. Byla zvolena varianta vysokopevnostního lepidla na plasty s vlastnostmi vhodnými pro tento druh lepení - pevnost a pružnost.
Před vlastním lepením bylo nutné plastové díly odmastit. Použili jsme odmašťovadlo BISON SPRAY CLEANER.
Důležité je věnovat pozornost správné přípravě a namíchání lepidla. Dodržení poměru 1 : 5 je velice důležité. Toho jsme docílili tak, že jsme z každé tuby vymáčkli stejně dlouhý proužek lepidla, dlouhý minimálně 5 cm, tuby mají různý průměr špičky a tím je dán správný poměr. Složky jsme smíchali, až měly stejnou barvu. Nyní nám zbývalo 15 minut na samotnou opravu – pracovní čas tohoto lepidla je totiž právě tak dlouhý.
Lepidlo jsme nanesli na podklad pod plastovou špičkou v dostatečném množství, pak jsme sesadili špičku i s ulomenými kousky a přebytečným lepidlem jsme vyplnily spáry a místa, kde chyběl plast úplně.
Z výsledných fotek je vidět, že se oprava podařila úspěšně. Špička vydržela i zatěžkávací zkoušku – bruslařský (hokejový) trénink. Tento případ extrémní opravy jsme vybrali proto, abyste viděli, že i takováto poškození se dají opravit. Samozřejmě, vše se slepit nedá, ale mnoho věcí ano.