V dnešní době je sortiment lepidel tak široký, že si vybere opravdu každý profesionál, ale i domácí kutil nebo umělec. Na druhou stranu není jednoduché se v jednotlivých typech vyznat, proto pro vás máme přehledný návod, jak zvolit ideální lepidlo podle typu materiálu. A to jak s ohledem na kvalitu a trvanlivost spoje, tak na estetický dojem.
Existují samozřejmě víceúčelová lepidla jako BISON POLY MAX, která najdou využití v každé domácnosti, dílně i komerčním provozu. Hodí se totiž na většinu povrchů od dřeva přes cihly až po beton. A jsou ideální jak na drobné opravy, tak na náročnější lepení, vyplňování či těsnění. Často lepí savé i nesavé materiály a nevadí jim ani vlhkost. Jen se většinou nehodí pro lepení některých typů plastů.
V kancelářích, školách a dílnách zase přijdou vhod univerzální lepidla na papír, sklo nebo plast. A specifickým typem multifunkčního lepidla je lepidlo vteřinové, které během velmi krátké chvilky slepí téměř vše. Řadí se totiž mezi moderní kyanoakrylátová lepidla, která vytvrzují chemickou reakcí. Dříve byla jejich problémem přílišná tvrdost a nízká odolnost proti vlhkosti, ale u moderních sekundových lepidel už se tyto vlastnosti zlepšily.
Při lepení dřeva záleží hned na několika faktorech od vlhkosti přes použití nátěru až po teplotu při práci, která by neměla klesnout pod 10 °C. Nejhůře se přitom lepí příliš vlhké nebo naopak suché dřevo a roli hraje i přítomnost laku nebo barvy činí z původně savého surového dřeva nesavý materiál.
Lepidla na dřevo se dělí podle odolnosti vůči vlhku a vodě na tři základní kategorie. Konkrétně Jde o lepidla D2, D3 a D4, přičemž poslední jmenovaný typ se odlišuje i způsobem vytvrzování. Lepidla D2 a D3, mezi která patří i BISON WOOD GLUE, se tedy používají v interiérech, na předměty, které nejsou vystaveny vysoké zátěži ani povětrnostním vlivům. Naproti tomu typ D4 je ideální pro využití v exteriéru.
Dále pak rozlišujeme lepidla tekutá, jejichž zástupcem je i BISON PU MAX. Ta mají konzistenci podobnou medu, jen o něco tmavší barvu a při použití zvětšují svůj objem zhruba o desetinu. Využijete je hlavně pro exteriérové a konstrukční lepení, protože můžou být vystaveny povětrnostním vlivům včetně deště sněhu a mrazu a trvale odolávají i slané vodě. Specialistou na zahradní nábytek i dřevěné schody nebo pergoly je pak gelové lepidlo, které zvětšuje svůj objem až o 25 procent.
Mezi nejnáročnější materiály pro lepení patří kovy, což vzhledem k jejich tvrdosti a nepoddajnosti není nic překvapivého. Častěji se tedy spojování a opravy řeší svařením nebo sešroubováním. To ale není možné vždy a už vůbec nám nepomůže slepit kovy s jinými materiály. Pro tyto případy tedy doporučujeme dvousložková epoxidová lepidla dvou typů – vysokopevnostní epoxidová lepidla jako BISON EPOXY UNIVERSAL a tekuté kovy, které zastupuje například ALTECO Epoxy Steel. Zásadní rozdíl mezi nimi je v tom, že v prvním případě se lepí takzvaně natěsno a mezi oběma povrchy zůstává jen minimální vrstvička lepidla o tloušťce do 0,3 cm. Druhou možností jsou epoxy ocelové plniče, které vedou teplo podobně jako kovy, ale z hlediska elektrického proudu jde o nevodiče.
Za nejnáročnější se považuje lepení plastů, kterých existují tisíce druhů a je čím dál složitější poznat, jak se budou chovat. Některé z nich nejdou slepit vůbec, což je i případ polypropylenu (PP). polyetylenu (PE) a teflonu (PTFE). U jiných to musíte zjišťovat různými metodami, jako je zkouška chování plastů ve vodě. A prácu vám neusnadní ani kategorie plastů do 3D tiskáren. Jistotu slepitelnosti naopak máte u takzvaných čistých plastů, které už jsou dobře známé, a tedy i podrobně popsané.
Dále se plasty dělí na tvrdé a měkčené a podle toho je nutné vybírat i adekvátní lepidla. První skupina zahrnuje například tvrzený polyvinylchlorid (PVC) nebo plexisklo a na malých plochách ho dobře slepí vteřinové lepidlo, případně lepidlo na bázi kryanoakrylátu s obsahem rozpouštědla, které se odpaří. jako je BISON STRONG AND SAFE.
Pokud vám jde o opravdu přesnou aplikaci a vyplnění mezer, doporučujeme dvousložková polyuretanová lepidla nebo speciální dvousložková lepidla, například BISON FAST FIX PLASTIC, která navíc rychle schnou. Vysokou odolnost zaručí BISON PLASTIC pro studené svařování tvrdých plastů a s velkými plochami si zase poradí polyuretanová adhezní lepidla BISON POWER ADHEZIVE, která fungují i na měkké plasty, ale pouze ve spojení s pevným povrchem, třeba u skluznic lyží.
Do kategorie měkčených plastů patří například polystyren (PS), pěnový polystyren (PPS), ABS, polyamid a mnoho dalších. I tady výběr lepidla závisí do značné míry na velikosti plochy. Pokud jde o drobné opravy, poohlédněte se zejména po BISON VINYL PLASTIC, které v balení obsahuje i záplatu. Dále je to tekutá guma BISON LIQUID RUBBER nebo BISON MAX REPAIR. Naproti tomu velké plochy lépe slepí univerzální montážní lepidla BISON POLY MAX nebo BISON KIT UNIVERSAL ve dvou velikostech, které je jedničkou v lepení ABS desek na kuchyňské linky. Vždy ale záleží na konkrétním typu plastu, projít si tedy můžete i podrobnější návod, který najdete zde.
Vynechat nesmíme ani sklo, u kterého máte v zásadě dvě možnosti. Na jednoduché lepení malých ploch se nejlépe osvědčila speciální lepidla na sklo, která vytvrzují UV zářením. Pokud se vám tedy rozbije například starožitný džbán nebo designová váza, sáhněte po nich. Výhodou je, že nepotřebujete žádnou speciální lampu, opravdu stačí sluneční záření, jen musí na opravované místo dopadat přímo, ne přes sklo.
Pro složitější opravy nebo lepení namáhaných spojů budete potřebovat čirý dvousložkový epoxid, například BISON EPOXY. Ten si poradí i se skleněnými nádobami nebo jinými předměty doslova rozpadlými na kusy. Myslete ale na to, že tato lepidla zasychají až 24 hodin, a tak bude potřeba si předem připravit uchycení.