Na první pohled jednoduchá záležitost. Pokud si vybereme to správné lepidlo a postup, je tomu opravdu tak. Jak na to v případech, kdy před námi stojí rozklížená židle, stůl nebo zahradní houpačka? Jaká jsou pravidla při výběru správného lepidla a postupu lepení, aby byl výsledek dle našeho očekávání?
Musíme si uvědomit, jaké dřevo budeme lepit. Pozor, není dřevo jako dřevo. Nalakovaný práh se chová jinak než neupravený bukový. Lak nebo barva udělá ze savého dřeva nesavý materiál. Ten se chová jinak než dřevo a musíme zvolit jiný postup nebo i jiné lepidlo.
Dalším z faktorů je teplota při lepení. Nízké teploty znemožňují u tzv. bílých lepidel odpaření vody a u vodostálých lepidel (polyuretanových) navázání vlhkosti na lepidlo. Ideální je pokojová teplota. V žádném případě nelepíme pod +5 °C, doporučuji držet se nad minimální hranicí +10 °C.
Vyschlé nebo naopak velmi vlhké dřevo se také lepí velmi špatně. Suché dřevo můžeme vodou, pomocí např. rozprašovače na květiny, zvlhčit, mokré je třeba nechat vyschnout. Optimální vlhkost dřeva je u lepení bílými lepidly 8 až 12 %, u lepení PU lepidly je to 10 až 18 %, maximálně však 25 %.
Lepidla na dřevo, pokud zvolíte to správné, dokáží slepit i velmi poškozené a namáhané předměty. Spoj je pevnější, než vlastní lepený materiál.
Lepidla na dřevo jsou označována podle norem na základě odolnosti vůči vodě a vlhkosti. Označení D2 (uvádím pro jednoduchost zkrácenou ČSN EN 204 D2) mají interiérová disperzní lepidla neodolávající vodě ani vlhkosti.
Jednoduchá oprava dřevěné houpačky, které je používána v interiéru, nevyžaduje speciální lepidla s odolností proti vodě. Použijeme řadu lepidel BISON WOOD.
Označení D3 mají lepidla interiérová s odolností proti vlhkosti, určená pro prostory s vyšší vlhkostí - sklepy, spižírny, sušárny, koupelny, a půdy, nejsou však odolná vůči trvalému působení vody. Tato lepidla jsou všeobecně známa pod pojmem bílá lepidla. Pokud na lepidle nenajdete toto označení, jde o lepidlo, které obsahuje více vody a méně lepicí složky - PVAc (polyvinylacetát). Tato lepidla jsou vhodná pro lepení papíru a kartonu i v kombinaci se dřevem, nikoli však pro pevnostní lepení dřeva.
Při výrobě dřevěné skříňky umístěné v prostoru koupelny, kde je zvýšená vlhkost, použijeme řadu bílých lepidel BISON SUPER WOOD s odolností proti vlhkosti D3.
Označení D4 na sobě mají lepidla odolná vůči trvalému působení vody, tedy taková, která mohou být trvale vystavena i povětrnostním vlivům - venkovnímu prostředí.
Dřevo vystavené vlivu nepříznivých povětrnostních podmínek lepíme pouze vodostálými lepidly s označením D4. Ideální pro venkovní lepení teras a pergol je řada BISON PU MAX. Varianta v kartuši je gelová a díky 25 % „vypěnění“ se hodí i k lepení trámů, palubek a latí, které nejsou dokonale opracovány.
Tzv. bílá lepidla D2 a D3 vytvrzují odpařením vody - rozpouštědla. Lepidla D4 patří do skupiny lepidel s odlišným způsobem vytvrzování - do tzv. skupiny reaktivních lepidel. Vzdušná vlhkost a vlhkost vlastního dřeva nastartují chemickou reakci v lepidle typu D4, to nabude na objemu (10 až 25 % podle druhu) a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu.
K lepení a k opravám dřevěných předmětů, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, extrémní námaze a podobně, jsou určena lepidla skupiny D2 a D3. Lepené spoje nesmějí být poškozeny vymačkáním, seschnutím, “rozvrzáním" a podobně. Použití těchto lepidel vede k počátečnímu úspěchu, ale dlouhodobě nemají spoje trvanlivost, vydrží maximálně 2 až 3 týdny. Po odpaření vody zůstane ve spoji vrstva PVAc, tvrdé a nepružné lepicí složky, která se namáháním spoje rozdrtí, ze spoje se vysype a výsledek je stejný jako před lepením nebo opravou.
Pro opravy a lepení dřeva vystaveného povětrnostním vlivům nebo dřevěných předmětů poškozených rozvrzáním či seschnutím, např. židle, stoly, postele, houpačky, truhly. Je nutné použít lepidla typu D4. Běžně se nabízejí dvě varianty.
Tekutá lepidla vypadají téměř jako tmavý med a nabývají na objemu asi o 10 až 12 %. Jsou vhodná na opravy nábytku, např. BISON PU MAX 250 g.
Gelová lepidla se prodávají v kartuších a nabývají na objemu asi o 20 až 25 %. Jsou vhodná pro konstrukční lepení - pergoly, schodiště, parapety, prahy. Např. BISON PU MAX 340 g.
Všechna zmíněná lepidla se nehodí k opravám a restaurování historického nábytku apod. Zde se stále používají přírodní lepidla, jako tomu bylo za časů našich předků.