Lepení kovů je technologický proces trvalého spojení stejných materiálů (lepení kov - kov), popřípadě různých materiálů (lepení kov - jiný materiál) za pomoci lepidel. Lepení kovů popř. kovů s jinými materiály je jednou z nejsložitějších technologií. Hned na úvod však musíme předznamenat, že technologie a postupy, které vyžadují průmyslové aplikace, nejsou vždy ideální a vhodné pro domácí opravy a hobby lepení. Průmysl mnohdy vyžaduje i speciální postupy, které jsou odvislé od výrobních požadavků.
Podívejme se tedy na oblast lepení kovů nejprve z pohledu běžného uživatele, kutila, řemeslníka. Sofistikovanější (podrobnější) informace týkající se lepení kovů jsou pak uvedeny v navazujícím článku.
Na úvod bychom se rádi věnovali vysvětlení některých základních pravidel a zákonitostí této technologie. Lepení je pouze jednou z několika metod spojování materiálů. Tak, jako nejde vše svařit, sešroubovat, přitlouci, apod., tak ani lepení není spásnou metodou pro každou opravu či rekonstrukci. Je třeba si uvědomit, že lepené spoje mají nejvyšší pevnost při namáhání v tahu a smyku. Ohyb (odlupování) může být někdy velký problém (týká se právě lepení tvrdých a nepružných materiálů, kterými kovy jsou). Například spoj lepený dvousložkovým epoxidovým lepidlem může mít ve smyku pevnost i 300 kg/cm2. Zato v ohybu téměř nulovou. Spoje, které budou namáhány způsobem, který nezaručuje konečnou pevnost spoje, musíme podpořit zpevněním konstrukce. Nejčastěji použijeme přeplátování, čepování nebo kolíkování. Zde se odvolávám na podrobnější popis níže.
Je důležitým krokem k vytvoření kvalitního a pevného spoje. Kromě odmaštění, kterému se věnujeme v další kapitole - článku, je to opracování povrchu kovů. Níže vysvětluji podrobněji.
Obecně platí: každý povrch kovu je působením prostředí - přirozenou oxidací pokryt vrstvičkou oxidu daného kovu. Tuto vrstvičku musíte z povrchu kovu odstranit. V běžné praxi se toto provádí smirkovým plátnem s vysokou zrnitostí: 300 - 400*. Tedy velmi jemným smirkem.
Tato vrstvička oxidu se v závislosti na druhu kovu začne na jeho povrchu opět velmi rychle vytvářet. Všeobecně je to za 15 - 60 minut*. Dle materiálu - kovu. Což není dobře. Proto je třeba mít k lepení vše předem dobře připravené, abyste se zbytečně nezdrželi a výsledek byl co nejlepší.
Mnoho návodů k použití lepidel obsahuje v textu známou formulku: „lepené části musí být čisté, suché a odmaštěné“. Dodržet první dvě podmínky nám většinou problémy nedělá. Horší je to s odmaštěním.
Zapomeňte na benzín a laková rozpouštědla (ředidla). Obsahují mastné látky, které povrch neodmastí, ale naopak. Pokud si tyto látky nalijete na sklo a necháte odpařit, uvidíte barevné „olejové“ skvrny. Mycí odmašťovací prostředky, jako je „JAR“ opět nepoužívejte - obsahují mastné „zhebčovače“ rukou a opět je to problém.
Nejuniverzálnějším a snadno dostupným odmašťovadlem v běžné kutilské praxi je čistý líh, na kovy pak aceton a následuje celá řada chemických přípravků (např. toluen, perchloretylen,…). Někteří výrobci dodávají již hotová odmašťovadla, např. BISON Spray Cleaner. Odmaštění, provedené špatným přípravkem, může snížit pevnost lepeného spoje až o 70 %. Rozhodně tuto část přípravy před lepením nepodceňujte.
Úplně na začátku si musíte zvolit, zda chcete epoxid, kterým budete lepit tzv. napřesno. To znamená téměř beze spáry. Tady pozor, ve spoji musí zůstat vrstvička lepidla - alespoň 0,2 - 0,3 mm, aby byl spoj dostatečně pevný. Zapomeňte tedy na nějakou fixaci ve svěráku. Vytlačili byste lepidlo ze spoje.
Nebo potřebujete lepením zároveň vyplnit nějakou spáru či chybějící materiál. Zde použijete lepidlo s plničem. Nejčastěji se setkáte s epoxidy s ocelovým plničem. Tyto epoxidy jsou tzv. tekuté kovy, jsou to materiály pastovitého charakteru, které vedou teplo, nikoli však elektrický proud.
POZOR! Ne všechny epoxidy šedé barvy jsou tekuté kovy. Některé v sobě nemají ani stopu částeček kovu. Jsou jen obarveny a vhodné všude tam, kde potřebujete, aby měl spoj barvu kovu (BISON Epoxy Metal).
Dalším příkladem je dvousložkové polyuretanové lepidlo, které umí vyplnit spáru. Není tak tvrdé a hodí se především ke kombinačnímu lepení kovů s jinými materiály. Výborných výsledků je dosahováno při lepení kovů se slepitelnými plasty.
Samostatnou kapitolou jsou nejmodernější dvousložková lepidla na bázi kyanoakrylátu, která nejenže lepí velmi pevně, ale i rychle a jednoduše. Samosebou, že dobře vyplňují. Dokonce některá umí i trvale elastický spoj!
Jednodušší oprava či lepení Vám nezabere mnoho času. Smícháte lepidlo, nanesete a materiály spojíte. Zde Vám postačí dvousložkové lepidlo s kratším pracovním časem, např. 4 nebo 5 minut (říkáme tomu „Otevřená doba zpracování“). Je to údaj čitelně uvedený na obale lepidla. A v žádném případě neznamená, jak si mnoho lidí myslí, že je to čas potřebný k vytvrzení dvousložkového lepidla. Ten je většinou v rozmezí 12 - 24 hodin - do úplného vytvrzení.
Pokud budete lepit - opravovat složitější případ, budete potřebovat si lepidlo namíchat a postupně s ním pracovat, nanášet ho, jednotlivé díly pasovat a fixovat. Zde si zvolíte dvousložkové lepidlo, které má delší pracovní čas - otevřenou dobu zpracování, např. 60 minut nebo i 2 hodiny.
V konečné fázi si můžete vybrat z dvousložkových lepidel různých barev. A to dle druhu plniče a barvy.
Speciální kapitolou dvousložkových epoxidových lepidel jsou epoxidové plastelíny. Těmi se budeme zabývat v článku Dvousložková lepidla.
Dvousložková lepidla nejsou jediná, která se používají pro lepení kovů. Především v kombinačním lepení kovů s jinými materiály se používají:
Speciální kapitolou je ochrana kovů proti korozi speciálním nátěrem BISON Rubber Seal.
Pak čtěte náš článek Odborné lepení kovů.