Moderní technologie pronikají do všech oblastí a lepidla nejsou výjimkou. Jednou z nejoblíbenějších novinek posledních let jsou i flexibilní lepidla, která spojují dokonalou přídržnost s pružností a deformovatelností spojů. Používají se tedy nejen na obklady a dlažby v interiérech rezidenčních a komerčních staveb, ale také ve venkovních prostorách, protože odolají i vysoké zátěži, výkyvům teplot nebo dlouhodobému působení UV záření. A právě z těchto důvodů jsou žádaná i v průmyslových provozech. Na jakém principu fungují a v čem jsou jejich další výhody?
Pokud vybíráte flexibilní lepidlo, setkáte se s dvěma základními typy, které se označují jako S1 a S2, přičemž:
Mnoho lidí se domnívá, že jsou flexibilní lepidla vyšší řadou klasických lepidel, ale ve skutečnosti jde o samostatnou kategorii produktů, která slouží k trochu jiným účelům. Důležité je, že vyrovnávají takzvané smykové napětí mezi materiálem, ze které se vyrábějí obklad a dlažby (typicky keramikou) a podkladem, nejčastěji cementem. Každý z těchto materiálů se totiž působením tepla a případně i jiných vnějších vlivů jinak smršťuje nebo roztahuje. A tím dochází k nechtěnému pnutí lepidla, které se zvyšuje přímo úměrně velikosti obkladu.
Častější využívání flexibilních lepidel souvisí zejména s popularitou velkoformátových dlažeb a uvnitř budov hraje velkou roli také stále běžnější podlahové vytápění. U obkladů malého formátu problém s pnutím víceméně nehrozí, ale i do interiérů se dnes používají velkoformátové obklady s rozměrem nad 40 nebo 60 milimetrů, záleží na konkrétním výrobci. A pokud se k tomu přidá i zahřívání povrchu způsobené vytápěcími trubkami, klasické lepidlo přestává na keramice držet, zatímco na cementovém podkladu stále ulpívá. Tím tedy dochází nejen k uvolňování obkladu, ale mnohdy také k poškození obou částí. Flexibilní lepidla ale tyto problémy řeší, a to i ve variantě S1.
Velkoformátové obklady se v posledních letech stávají trendem také na zahradách, terasách a balkonech, kde jsou navíc vystavené slunečnímu záření a velkým výkyvům teplot. I s těmito náročnými podmínkami si ale flexibilní lepidla poradí. Jen pro jistotu vybírejte typ S2, který se vyznačuje extra vysokou pružností. Kvalitní flexibilní lepidlo na venkovní dlažbu odolá kromě UV záření i působení mrazu, který jinak způsobuje odskočení obkladu a případně i jeho popraskání.
Pokud hledáte opravdu dlouhodobé řešení pro exteriérové obklady, doporučujeme cementové lepidlo s označením S2, případně variantu s prodlouženou dobou zavadnutí, u které hledejte písmeno E. Kromě cementových lepidel ale poskytují flexibilitu také některá disperzní lepidla nebo ta na bázi epoxidové pryskyřice a syntetických polymerů. Jedním z nich je i BISON POLY MAX, které vás překvapí spojením pružnosti i vysoké finální pevnosti. Přitom odolá teplotám od - 40 do + 100 C, nezapáchá a je vhodné i na mnoho dalších povrchů. Využijete ho tedy jakožto profesionál i domácí kutil.
Keramické obklady pak snadno slepí všestranné rychleschnoucí lepidlo UHU ALLESKLEBER, které se prodává ve výhodném pětikilovém balení. A na opravy spojů můžete použít i kvalitní univerzální lepidla, opět například BISON POLY MAX. To nabízí jak extrémní sílu, tak vysokou flexibilitu a odolnost vůči vlhkosti, změnám teplot i působení UV záření.
S flexibilními lepidly se čím dál častěji pracuje také ve stavebnictví, v automobilovém průmyslu, energetice nebo elektrotechnice. A to díky již zmiňované trvalé pružnosti a zároveň dokonalé přilnavosti, ale také všestrannému využití. Slepí totiž vše od různých druhů kovu přes přírodní kámen až po dřevo. Navíc vydrží dlouhé roky, nepoškodí se vlhkostí, extrémním horkem ani chladem a plísně proti nim nemají žádnou šanci.