Jedná se o kategorii reaktivních lepidel určených pro lepení celé řady tvrdých materiálů. Důležitými vlastnostmi a odlišnostmi těchto lepidel jsou konečná pevnost lepeného spoje, otevřená doba zpracování (doba, po kterou můžeme s lepidlem - po smíchání složek - pracovat), použitý typ plniče.
Obecně lze říci, že čím je otevřená doba zpracování kratší, klesá nám i pevnost lepeného spoje. Lepidla s otevřenou dobou zpracování již 2 minuty mají konečnou pevnost okolo 100 kg/cm2. Lepidla s otevřenou dobou zpracování 5 minut mají pevnost do 170 kg/cm2. Můžeme si však pořídit i vysokopevnostní epoxidová lepidla s pevností až 300 kg/cm2, které jsou používaná především v průmyslové praxi.
Standardní epoxidová lepidla bez vyplňovací schopnosti obsahují minerální plniče a jsou buď zcela čirá, nebo nažloutlá. Pokud budeme požadovat epoxidové lepidlo s vyplňovací schopností, sáhneme po takovém, které obsahuje ocelové nebo jiné plnidlo (např. populární ALTECO Epoxy Steel 30 min). Tyto epoxidy jsou schopny zaplnit i trhliny a spáry.
Velmi oblíbené jsou v poslední době epoxidové plastelíny, se kterými se velmi dobře pracuje a slouží k celé řadě oprav i ve vlhkém prostředí (sáknoucí odpady, radiátory, boilery, chladiče, vydrolené hmoždinky, uvolněné panty ve dřevěných zárubních, uražené schody aj.). Více o opravách s epoxidovou plastelínou v samostatném článku.
Pro správnou funkčnost dvousložkového lepidla je stěžejní správné namíchaní obou složek. Proto výrobci přistoupili k několika druhů provedení, které více či méně míchání ulehčují. Lze se setkat s následujícími typy:
Přestože někdy potřebujeme lepit pouze malé předměty (kamínek do prstýnku nebo náušnice, malé kovové předměty, kousek skla) k čemuž budeme potřebovat pouze malé množství lepidla, nikdy dvousložková lepidla v tubách nemícháme v malém množství. U standardního dávkování ze dvou tub se tak eliminuje možnost připravit si lepidlo ve špatném míchacím poměru. Pro správné namíchání vytlačujeme z obou tub minimálně 5 - 7 cm dlouhé pruhy lepidla. Vedle sebe nebo na sebe. Pokud není dvousložkové lepidlo mícháno v objemovém poměru 1:1 (většina dostupných lepidel), mělo by být dávkování uzpůsobeno tak, aby se docílilo správného poměru. Např. tak, že každá tuba má jinak velkou dávkovací špičku a tím se při pruhu 5 - 7 cm docílí toho správného poměru.
Toto provedení vyniká svoji jednoduchostí jelikož zabezpečuje správný mísící poměr lepidel.
Někteří výrobci dodávají dvousložková lepidla se směšovacími nástavci. V průběhu vytlačování dochází ke smíchání obou složek ve správném poměru. Nevýhodou je velká ztrátovost lepidla, které zůstane v nástavci, a nelze ho již použít. A také samozřejmě vyšší cena.