Rozbili jste oblíbený talíř nebo památečnou mísu po babičce? Uštípl se Vám kousek památeční vázičky či sošky? Tyto a další "vzácné kousky" z porcelánu, keramiky a kameniny nemusí vždy končit v popelnici.
Než se pustíte do opravy a lepení těchto poškozených předmětů, je třeba zvážit, zda:
Pokud jste se rozhodli, že budete opravovat a lepit, můžete se posunout přímo k postupům lepení, nebo si v následujících kapitolách přečtěte některé užitečné rady a tipy.
Tak, jako je tomu u jiných technologií, je třeba hned na úvod zvážit, zda je vůbec lepený předmět možné slepit. Pokud se porcelánová konvice na čaj, a může být sebevzácnější, po pádu na dlažbu roztříští na tisíce kusů, je jasné, že zde už vám nic nepomůže. Pokud však urazíte hubičku na konvici, ulomíte porcelánovému andílkovi ručičku, urazíte kus keramické mísy nebo se vám rozbije květináč či koryto na květiny, zde vám již můžeme pomoci a poradit, jak na opravu a lepení.
Mnoho takto poškozených předmětů byste rádi používali nadále. Mísu používáte na Vánoce na bramborový salát, čajovou konvici při rodinných sešlostech, z oblíbeného hrnečku pije vaše dítě a podobně. Z pohledu bezpečnosti je nutné zvážit dvě věci.
Většina lepidel, která budou popsána v pracovních postupech, má tepelnou odolnost dostačující pro styk s horkou vodou, tedy +80 až +100 °C. Pokud ovšem chcete slepit kameninovou formu velikonočního beránka, která je vystavena v pečící troubě teplotám daleko vyšším, nebude to již tak snadné. Lepený spoj musí být precizní, musí přesně dosedat. Pak mohou lepidla dokázat, co umí. Pokud tomu tak není nebo je lepený spoj velmi choulostivý na namáhání v ohybu např. ulomené ouško u hrnečku, který má být nadále používán, nebude lepení tou vhodnou technologií. V tomto případě doporučujeme předmět slepit a vyřadit z používání, uchovat si ho alespoň jako památku.
Pokud se nebudeme zmiňovat o květináčích a soškách je mnoho těchto předmětů využíváno k účelům, jako je pití, servírování a podobně. Lepidla dodávaná pro tyto účely (např. průmyslová výroba hraček nebo dětských pomůcek) mají atest, který specifikuje, k jakým účelům je lepidlo vhodné použít. Lepidla s těmito atesty v běžných drogeriích či supermarketech nekoupíte. Většinou se dodávají do průmyslových výrob. Obecně lze říci, že symboly nebezpečnosti, uvedené na obalech lepidel, pro ně platí především v tekutém, nevytvrzeném stavu. Po vytvrzení u jednoho typu lepidel dojde k odpaření rozpouštědel, u druhého proběhne chemická reakce. Výsledné malé množství lepidla ve spoji již není problém a tímto nechceme říci, že atest není třeba. Pokud díky okolnostem nebo vašemu rozhodnutí trváte na atestu, je třeba oslovit výrobce, kteří takováto lepidla s atesty mají v nabídce.
A to nejenom ekonomicky, ale i množstvím vynaložené práce. Jak sami uvidíte, některé postupy vedou sice ke zdárnému konci. Rozbitý předmět je slepen a funkční, ale vyžadují čas, trpělivost a především také určitou zručnost. Mnohdy se lepí i drobné úlomky a práce je velmi titěrná. Tímto vás nechceme od opravy lepením odrazovat, ale zkušenosti a dotazy uživatelů našich lepidel nás vedli k tomu, že jsme se rozhodli vám výše uvedené skutečnosti vysvětlit a uvést na provou míru.
Na výběr máte z několika možností. Doporučujeme vám přečíst si je všechny a zvážit, která bude pro vás ta nejlepší. Některé jsou složitější, jiné zvládne každý z vás.
Pokud vám vyhovuje bílá barva, nabízí se speciální lepidlo pro opravy porcelánu, keramiky, kameniny a mramoru. Jedná se o lepidlo UHU Porcelain, které je dostupné ve 13 ml balení v praktické tubě. Velikost je tak akorát na téměř všechny opravy, které se chystáte provést. Lepidlo odolává horké vodě i čisticím prostředkům a teplotám od -30 °C do +80 °C. Takto opravené předměty se dají i nadále běžně používat, mýt v horké vodě nebo myčce nádobí. Musíte pouze dodržet speciální, ne tak zcela běžný postup lepení. Pokud je lepený předmět rozbitý na dvě poloviny, bude práce snazší, než když máte střepů více a budete muset opravovat postupným lepením. Lepidlo se nanáší na všechny lepené plochy! Pozor! Lepidlo obsahuje bílý plnič, který lze odstranit pouze čističem, ne vodou. Proto pracujte opatrně a s podložkou, abyste si nezašpinili stůl, nebo kuchyňskou linku. Pokud si potřísníte ruce, nic se neděje, jenom ještě za mokra omyjte hadrem namočeným v benzínu nebo ředidle. Stejně jako je tomu u syntetických barev. Pracujte při pokojové teplotě.
Zadaná kombinace kategorie a filtrů neobsahuje žádné zboží.
1) Všechny lepené plochy odmastěte vhodným odmašťovadlem.
2) Lepidlo naneste na všechny lepené plochy.
3) Nechejte lepidlo asi 30 až 40 minut zaschnout.
4) Po této době nanesete lepidlo již pouze na jednu lepenou stranu!
5) Postupně spojujte jednotlivé součásti (střepy, úlomky) co nejpřesněji. Důležité je dodržet původní tvar a přesné spasování. Takto postupujte se všemi částmi, až je lepený předmět celý pohromadě.
6) Na místech, kde jste nanesli větší množství lepidla, dojde k jeho vytlačení ze spoje. Nelekejte se toho a nezačněte hned přebytečné lepidlo odstraňovat. To by se rozmazalo po celém lepeném předmětu a odstranění by bylo o to složitější.
7) Nechejte několik hodin zaschnout.
8) Na závěr pomocí ostrého řezáku přebytečné lepidlo gumové konzistence opatrně odřízněte. Lepidlo má výbornou vlastnost, že na místech, kde došlo při zlomu k drobnému odštípnutí jemných kousků materiálu, tyto zaplní a lepený spoj je celistvý.
Tento postup lepení vyžaduje trpělivost a přesnou práci. Výsledky jsou nad očekávání. Nejčastější chybou je nepřesné spasování jednotlivých lepených částí a vznik ostrých hran na lepeném lomu. Pokud si nejste jisti, že to napoprvé zvládnete a na opravě vám opravdu záleží, doporučujeme si lepení vyzkoušet na nějakém obyčejném, nepotřebném porcelánovém talíři nebo keramické kachli.
Doporučujeme především tam, kde je bílá barva lepidla UHU Porcelain na závadu. Práci s dvousložkovými epoxidy nemusíme obzvláště představovat. Skoro každý z nás někdy něco slepil tímto druhem lepidla. Shrnutí na úvod a pak několik rad a doporučení. Epoxidy se běžně prodávají v několika barevných odstínech. Stříbrnou barvu (BISON Epoxy Metal) asi nevyužijete, ale transparentní (BISON Epoxy 5 min, UHU Plus Schnellfest, ALTECO Epoxy Clear 5 min, ALTECO Epoxy Clear 60 min) se na tento druh oprav hodí nejvíce. Pozor na epoxidy, které jsou velmi oblíbené pro svoji vysokou konečnou pevnost (BISON Epoxy Universal, UHU Plus Endfest). Tyto epoxidy jsou nažloutlé barvy a při lepení bílých či jinak světlých předmětů budou v lomu vidět. U lepení epoxidovými lepidly je velmi důležité dodržet správný míchací poměr. U většiny těchto lepidel je to 1 : 1 objemově. Pokud by se vám to u jiného lepidla nezdálo, doporučujeme pečlivě přečíst návod, kde by to mělo být dobře vysvětleno. Jak správně namíchat dvousložkové lepidlo se dočtete v samostatném článku. Namíchané lepidlo se nanáší pouze na jeden lepený povrch, v dostatečném množství, které ale nepřežeňte. V čase, který je udán na obale lepidla jako pracovní čas nebo minimální doba zpracování, musíte všechny lepené části spojit a po uplynutí této doby již nesmíte s lepeným spojem manipulovat. V lepidle probíhá chemická reakce a manipulace by způsobila špatné vytvrzení lepidla. Výsledný spoj by ztratil na pevnosti.
Řada lepidel BISON FAST FIX2 patří v současnosti k nejmodernějším lepidlům na trhu. Lepidlo FAST FIX2 LIQUID POWER lepí velmi rychle (v závislosti na materiálech 30 sekund až 1 minuta do plného vytvrzení) s vysokou pevností. Je gelové konzistence, po lepeném předmětu nestéká. Výhodou je jeho vyplňující schopnost. Dokáže zacelit i drobné chybějící úlomky porcelánu a keramiky. Je transparentní a bez rozpouštědel. Nevytvrzené se dá umýt vodou a mýdlem. Lepený spoj je vodostálý. Doporučujeme všem “začátečníkům" a těm, kdo se necítí míchat a použít předchozí postupy a lepidla, jejich použití je trochu složitější. Toto lepidlo je dodáváno v praktické dvoustříkačce se dvěma míchacími směšovacími nástavci - špičkami. Ty se jednoduše nasadí na konec dvoustříkačky. Špička pak udělá již všechnu práci za vás. Stačí začít vytlačovat lepidlo z dvoustříkačky, to je ve špičce - směšovacím nástavci ve správném poměru namícháno a ze špičky již pomalu vylézá lepidlo, které přímo pomocí této špičky aplikujete na jeden z lepených povrchů. Pak již stačí lepené díly spojit (pracovní čas je do 5 minut) a ve velmi krátkém čase je vše hotové, spoj získá manipulační pevnost. Konečnou vysokou pevnost získá spoj po 24 hodinách. Do té doby jej nezatěžujte, doporučujeme předmět pouze přenést na místo, kde bude lepidlo vytvrzovat.
Předměty, které nejsou nijak extrémně namáhány a lepené části na sebe přesně dosedají, můžete slepit speciálním sekundovým lepidlem na porcelán a keramiku UHU Sekundenkleber Porzellan keramik. Oprava je velmi rychlá, pevnost a odolnost spoje však odpovídá vlastnostem, které mají sekundová lepidla. To znamená, že jsou vhodná pouze pro menší povrchy, ne namáhané. Spoj není odolný vodě.