Některá obuv prostě za opravu stojí! Přestože jste si pořídili kvalitní značku bot, může se stát, že se při používání, námaze nebo nehodě v terénu někde poškodí! Pokud se s nimi ještě nechcete rozloučit, zde jsou rady, jak je dát zpět do pořádku.
Poškození bot mohou být různá. Podle rozsahu a druhu poškození budete vybírat lepidlo a pracovní postup. Rozdílný pohled také bude třeba např. na plesové lodičky nebo na turistickou obuv do složitého terénu. Všechny tyto aspekty se zde pokusíme objasnit a poradit Vám, jak na to.
Pro všechny opravy bot platí jedno důležité pravidlo:
Před lepením je nutné boty očistit a omýt, nechat vyschnout a části, které to umožňují odmastit! Více o přípravě povrchu před lepením v samostatném článku.
Na tento druh opravy použijete tzv. kontaktní lepidlo. Důležité je rozlišit, z jakého materiálu jsou boty a podrážka vyrobeny. Není kůže jako kůže. Dnešní moderní materiály se mnohdy tváří jako přírodní - kůže, guma apod. a mnohdy jsou vyrobeny čistě z umělých materiálů.
Pokud jste si jisti, že se jedná o přírodní materiál (kůži, semiš), použijete k opravě kontaktní lepidlo na bázi chloroprenového kaučuku BISON KIT SHOE GLUE. Toto lepidlo je řidší konzistence a dobře se nanáší.
Pokud se nejedná o přírodní materiál (sportovní i mnohé společenské boty), použijete k opravě kontaktní lepidlo na bázi polyuretanového kaučuku BISON KIT TRANSPARENT, UHU POWER TRANSPARENT, UHU All Purpose Power Transparent.
Vychází z principu, jak tato lepidla fungují - lepí. Zjednodušeně lze říci, že tato lepidla obsahují pružný kaučuk, který je rozpuštěn v rozpouštědle. Lepený spoj vznikne odpařením tohoto rozpouštědla.
Oprava bot tímto způsobem je vlastně spojování dvou nebo více nesavých (neporézních) materiálů. Jelikož lepidlo obsahuje rozpouštědlo, které se musí z lepidla pro dosažení kvalitního, pevného spoje odpařit, nelze lepidlo nanést pouze na jednu stranu a díly spojit! V tomto případě by rozpouštědlo zůstalo ve spoji a nikdy by to dobře nedrželo!
Správný postup je tzv. kontaktní lepení. Musíte:
1. Nanést rovnoměrně lepidlo.
Na obě strany - všechny lepené povrchy.
2. Nechat odpařit všechno rozpouštědlo.
Což může trvat i 15 minut. Jak poznáte, že je rozpouštědlo odpařené? V lepidle nesmí zůstat žádné mokré fleky nebo kaluže. Tím, že nanesete lepidlo rovnoměrně, by měla být tato podmínka splněna. Lepidlo je na omak skoro nelepkavé. Lepené povrchy k sobě chytají podobně, jako při spojování suchého zipu.
TIP: Lepidlo naneste na lepené povrchy v tenčí, rovnoměrné vrstvě. Nechte zcela zaschnout. Ca 1 hodinu. Po té naneste druhou tenkou vrstvu a nechte odpařit rozpouštědlo - viz předchozí odstavec. Pak pokračujte bodem 3. Docílíte tak vyšší pevnosti a máte jistotu, že spoj bude perfektně držet.
3. Materiály spojit, krátce a silně stlačit!
Možno přiklepnout paličkou. Není nutné spoj nijak zatěžovat nebo dokonce zavírat do svěráku! Pro nejvyšší pevnost je důležitý krátkodobý, co nejvyšší tlak – což paličkou docílíte.
4. Hotovo.
Boty nechte pár hodin odpočinout (3 - 4). Pak je můžete zcela bez omezení používat i nadále.
V tomto případě by bylo tzv. kontaktní lepení zbytečnou komplikací a složitostí. Dnes již máme moderní lepidla, která nám opravy tohoto druhu usnadní.
Sekundové lepidlo použít nelze. Není pružné a především neodolává vodě a vlhkosti. Zde je nutné použít lepidlo, které lepí rychle a splňuje požadavky na předchozí požadavky - pružnost a voděodolnost. Jedná se např. o lepidlo BISON Strong & Safe a UHU Strong & Safe.
Lepidlo je částečně vyrobeno z kyanoakrylátu, což mu dává potřebnou rychlost. A jelikož pouze částečně, lze mu dodat i výše uvedené, potřebné vlastnosti - pružnost a voděodolnost.
Lepidlo stačí nanést v přiměřené míře pouze na jeden z lepených povrchů. Hodně lepidla může být ke škodě - prodlouží se reakce a spoj nebude držet za uvedenou dobu. Lepené povrchy spojte a držte na požadovaném místě asi 30 sekund. Po této době lepidlo uvnitř zreaguje a vytvoří se pevný spoj.
Tato metoda je vhodná pro spoje, které přesně dosedají!
Pokud se rozhodnete lepit tento druh opravy, kdy potřebujete vyplnit značnou spáru, použijete speciální lepidlo s vyplňujícími schopnosti BISON MAX REPAIR nebo UHU MAX REPAIR. Pozor, toto lepidlo nenabývá na objemu, ale vytvoří ve spáře hmotu, která je velice pružná a pevná. Botu zalepí a vše co chybí nebo se nepodaří dát k sobě vyplní.
Tato lepidla nejsou vyrobena z kyanoakrylátu. Proto nejsou extrémně rychlá. Vytvrzují vzdušnou vlhkostí, takže doba, kdy je lepidlo zcela vytvrzené a suché je dle vlhkosti okolí různá. Nejlepší je boty nechat slepené přes noc a používat až druhý den.
V samostatném článku se dozvíte více o tekuté gumě, která je vhodná i pro jiné opravy, kde je nutné zacelit trhlinu či „díru“.
Speciální lepidlo - tzv. tekutá guma BISON LIQUID RUBBER je prstovitá hmota, která se po nanesení na poškozené místo pomalu rozteče a vytvoří velmi pevnou a pružnou transparentní „záplatu“.
Používá se pro opravy prasklých podrážek bot, dále k doplnění chybějícího materiálu u extrémně namáhaných sportovních bot (např. boty na skate, vysokohorskou turistiku apod.).
Vynikající je na opravy poskokových pružných ploch zahradních trampolín, které jsou velmi rozšířené a oblíbené.
Dále se hodí k opravám poškozených klasických i nafukovacích bazénů a jiných podobných předmětů (není vhodná pro lepení pod vodou, k tomu účelu slouží BISON VINYL PLASTIC).